Windows Sistemlerde Unutulan Wifi Parolası Nasıl Öğrenilir?

Yüklenme Tarihi: 2019-07-10


Bu yazımda, Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarın daha önceden bağlanmış olduğu wifi ağlarının şifreleri nasıl öğrenilir onu inceleyeceğiz. Bu yazı parolası bilinmeyen bir wifi ağının şifresini ele geçirme yazısı değildir. Şifreyi öğrenebilmek için o ağda bağlı bulunmalı ya da daha önceden en az bir kere bağlanmış olmamız gerekmektedir.

Genellikle bağlandığımız wifi ağlarının şifrelerini her defasında tekrar tekrar girmemek için otomatik bağlan butonunu aktif ederek kullanıyoruz. Hal böyle olunca zamanla bu parolayı unutmamız mümkün olabiliyor.

Gelelim unutulan şifrenin ya da önceden bağlanılan wifi ağlarının şifrelerinin öğrenilmesine. Hem görsel arayüzden hem de  komut satırı penceresinden wifi şifresini görebiliyoruz. 

Görsel Arayüz Kullanılarak Wifi Şifresini Görme :

1.    Ağ ve Paylaşım Merkezi açılarak ilgili wifi ağı simgesine tıklanır. (Örnekteki wifi ağımızın adı = “test”)

2.    Açılan pencereden “Kablosuz Özellikleri” butonuna tıklıyoruz.

3.    Açılan pencereden “Güvenlik” sekmesine geçip “Karakterleri Göster” butonunu işaretliyoruz. “Ağ Güvenlik Anahtarı” yazan bölümden wifi ağının şifresini elde ediyoruz.

Komut Satırı Kullanılarak Wifi Şifresini Görme :

1.    Arama bölümüne “cmd” yazarak “Komut İstemi” programını Yönetici Olarak Çalıştırıyoruz. Yönetici olarak açmazsak güvenlik ilkelerinden dolayı parolayı elde edemiyoruz.

2.    Aşağıdaki komutu girerek bu cihazın bu güne kadar bağlanmış olduğu wifi ağlarını listeliyoruz.

 netsh wlan show profile  

3.    Parolasını öğrenmek istediğimiz ağın adını aşağıdaki komut ile giriyoruz. (test ağı için) Key Content yazan bölümden parolayı elde ediyoruz.

 netsh wlan show profile name=”test” key=clear 

Ayrıca bu bilgilere “ C: \ ProgramData \ Microsoft \ Wlansvc \ Profiles \ Interfaces ” yolunu takip ederekte ulaşabilirsiniz. Buradaki her bir dosya bağlanılan bir ağın özelliklerini içeriyor.

Örnek olarak “test” ağımıza ait dosyanın içeriği resimdeki gibi görülmektedir. Dikkat ettiyseniz yine güvenlik nedeniyle parolanın açık haline buradan ulaşamıyoruz.

Bir başka yazıda görüşmek üzere...
 

UYARI

Bu sitede anlatılanlar tamamen eğitim ve korunma amaçlıdır.

Anlatılan yöntemlerin yasa dışı ve kanuna aykırı şekilde kullanılması durumunda şahsım ve sitem sorumlu tutulamaz.

Buradaki bilgiler kullanılarak herhangi bir şahsın veya kurumun uğrayabileceği ya da uğradığını iddaa edebileceği kayıp ya da zararlara karşı sorumluluk kabul edilemez!

SİTEDE ARAMA YAP
SOSYAL MEDYA
social-medya-icon social-medya-icon social-medya-icon social-medya-icon
REKLAM ALANI
Vatan İnşaat

Aytekin UZUN | System Network Administrator

info@siberguvenlikportali.com
Copyright © 2023